بیوگرافی مارک سلبی ملقب به دلقک لستر

بیوگرافی مارک سلبی

مطالعه بیوگرافی مارک سلبی برای علاقه مندان به اسنوکر و دنیای بیلیارد بسیار جذاب است، چرا که مارک سلبی یکی از بزرگان این رشته است و خاطران خوش بسیار زیادی را برای دوستاران اسنوکر پدید آورده است و همچنان در سطح اول دنیا در حال رقابت است. بنابراین اگر فقط و فقط کمی به اسنوکر و بیلیارد علاقه داشته باشید، از لحظه لحظه این مطلب لذت می برید؛ پس بیایید بررسی بیوگرافی مارک سلبی را شروع کنیم؛

بیوگرافی مارک سلبی

مارک سلبی (Mark Selby) بازیکن حرفه‌ ای اسنوکر و بیلیارد اهل انگلستان است. او در تاریخ 19 ژوئن 1983 در لستر، انگلستان به دنیا آمد. سلبی یکی از بازیکنان برجسته و موفق در تاریخ اسنوکر است و در بسیاری از رقابت‌ های بین‌ المللی موفقیت‌ های چشمگیری داشته است. سلبی در سن 8 سالگی بازی اسنوکر را آغاز کرد و به سرعت استعداد خود را در این رشته نشان داد.


حتما برایتان جالب است : بیوگرافی رونی سالیوان


در سن 16 سالگی، او به عنوان یک بازیکن حرفه‌ ای به رده‌ بندی جهانی اسنوکر پیوست. سال 1998، اولین سالی بود که سلبی نوجوان وارد حرفه های اسنوکر دنیا شد و در ادامه در سال 2003 برای اولین بار در مسابقات رنکینگی جهانی اسنوکر شرکت کرد و موفق شد بدین وسیله به جمع 32 نفر برتر برسد.

مارک سلبی در سال 2007 توانست برای نخستین بار عنوان قهرمانی جهان را کسب کند. او در فینال این مسابقات موفق شد روی اوسالیوان را 18 بر 13 شکست دهد و برای اولین بار عنوان قهرمانی جهان را به خانه ببرد. این پیروزی برای سلبی بسیار مهم بود و او را به یکی از برترین بازیکنان اسنوکر در دهه 2000 تبدیل کرد.

سلبی در سال‌ های بعد نیز موفقیت‌ ها و عناوین بسیاری به دست آورد. او چهار بار عنوان قهرمانی جهان را کسب کرد که در سال‌ های 2014، 2016، 2017 و 2021 این افتخار را به خود اختصاص داد. علاوه بر این، سلبی بارها در برترین مسابقات بین‌ المللی اسنوکر حضور داشته و عناوین متعددی را کسب کرده است.

مارک سلبی به عنوان یک بازیکن بسیار حرفه‌ ای و با استعداد در دنیای اسنوکر شناخته می‌ شود. سلبی با استراتژی‌ های خلاقانه و بازی هوشمندانه‌ ای که دارد، توانسته است در بسیاری از مسابقات به برتری دست یابد و خود را به عنوان یکی از قهرمانان اسنوکر معرفی کند.

زندگی نامه مارک سلبی

در کنار اسنوکر، سلبی در رشته بیلیارد نیز فعالیت دارد و در برخی مسابقات بین‌ المللی بیلیارد نیز حضور یافته است. جالب است بدانید که سلبی تا به امروز در بیش از 30 مسابقه رنکینگی بین‌ المللی اسنوکر شرکت کرده است و موفقیت‌ های بسیاری را به دست آورده است.

مارک سلبی همچنین در مسابقات تیمی نیز بسیار موفق بوده است. او به‌ عنوان عضوی از تیم انگلیس در مسابقات جام جهانی اسنوکر تیمی شرکت کرده و در سال 2015 توانست همراه با تیمش قهرمانی را به دست آورد. او به‌ عنوان یکی از بازیکنان برجسته و محبوب در جهان اسنوکر شناخته می‌ شود و طرفداران زیادی در سرتاسر جهان و به خصوص میهن عزیزمان ایران دارد.


حتما برایتان جالب است : بیوگرافی جاد ترامپ


جالب است بدانید که مارک از سال 2015 تا 2019 به صورت پیوسته رنک یک اسنوکر دنیا را در اختیار داشت و این موضوع نشان از ثبات در زندگی حرفه ای وی دارد. مارک سلبی بیشتر از 600 بریک بالای 100 امتیاز از خود ثبت کرده است که رکورد بسیار خوبی به حساب می آید. در مورد بیوگرافی مارک سلبی در ادامه بیشتر توضیح می دهیم؛

خصوصیت های شخصیتی جالب سلبی در زمین مسابقه

سلبی با تکنیک بسیار خوبی در بازی اسنوکر از ابتدا تا انتهای مسابقات بازی می‌ کند و همواره خونسردی خود را حفظ می کند و تمامی استرس ها و استراتژی های خود را پشت صورت آرام خود پنهان می کند.

لذا او به‌ عنوان یک بازیکن متمرکز و صبور شناخته می‌ شود و همیشه در تمامی مراحل بازی، هدف اصلی خود را دنبال می‌ کند. او در هنگام بازی همواره به تحلیل حرکات حریفان می‌ پردازد و با استفاده از روش‌ های روانشناسی، تلاش می‌ کند تا احتمال اشتباه در رقیبان خود را افزایش دهد.

داستان مارک سلبی از کجا شروع شد؟

سال 1998 اولین سالی بود که مارک بین بازیکنان حرفه ای دنیا قرار گرفت و تا آن زمان نیز در رده سنی خود توانسته بود قهرمانی های متعددی کسب کند؛ اما در سال 2002 بود که توانست برای نخستین بار خودش را به بهترین شکل به دنیا معرفی کند و این کار با شکست جو سویل، استیون هندری و رونی سالیوان به نمایش گذاشت تا اولین نیمه نهایی رنکینگی خود را در آن سال تجربه کند و توجه اسنوکربازان و اسنوکر دوستان را به خودش که استعداد نوظهوری به حساب می آمد، جلب نماید.


حتما برایتان جالب است : تاریخچه بازی اسنوکر در جهان و ایران


البته سلبی در آن سال نتوانست به مرحله پایانی دست پیدا کند و حذف شد اما در سال 2003 توانست یک قدم جلوتر برود و در مسابقات آزاد اسکاتلند به فینال مسابقات رسید تا برای اولین بار نام خود را بین 32 بازیکن برتر دنیا ببیند.

راهیابی به جمع 16 نفر برتر اسنوکر دنیا

در سال 2005 میلادی بود که مارک توانست برای نخستین بار به مسابقات قهرمانی جهان راه پیدا کند و در نخستین بازی خود در کروسیبل با نتیجه 10 بر 5 بازی را به جان هیگینز واگذار کرد ولی با این وجود یک سال بعد توانست انتقال شکست خود را از جان هیگینز بزرگ بگیرد و با نتیجه 10 بر 4 این اسنوکرباز مطرح را شکست دهد و در ادامه و در مرحله یک شانزدهم نهایی با نتیجه 13 بر 8 مقابل مارک ویلیامز مغلوب شد.

در سال بعد اما در مسابقه فینال مجددا به هیگینز برخورد کرد ولی بازهم با نتیجه 18 بر 13 بازی را به وی واگذار کرد ولی توانست برای نخستین بار با کسب رتبه 11 دنیا، نام خود را بین 16 بازیکن برتر اسنوکر جهان ببیند که موفقیت بزرگی به حساب می آمد اما هنوز رویای مارک سلبی محقق نشده بود!

پیشرفت سلبی با قهرمانی های مختلف

در سال 2008 میلادی بود که نخستین عنوان اصلی مارک سلبی در مسابقات متسرز ومبلی آرنا در مقابل استفن لی رخ خورد و یک ماه بعد مارک توانست رونی سالیوان معروف را در مسابقات اوپن ولز با نتیجه 8 بر 5 شکست دهد و برای اولین بار در یک تورنمنت رنکینیگی، به مقام قهرمانی برسد.

جالب است بدانید که سلبی در طول 8 مسابقات مسترزی که برگزار شد، 4 بار به فینار سید و در سال های 2010 و 2013 توانست مقام قهرمانی را کسب کند و از این جهت این مسابقات برای کسب رتبه در رنکینگ جهانی به وی کمک شایانی کرد.


حتما برایتان جالب است : مسابقات مختلف اسنوکر در جهان کدامند؟


سال 2011 بود که سلبی توانست مارک ویلیامز را با نتیجه نزدیک 10 بر 9 شکست دهد و برای نخستین بار به عنوان نفر اول اسنوکر جهان دست پیدا کند. سال بعد او توانست با شکست دادن شان مورفی با نتیجه 10 بر 6، قهرمانی مسابقات UK Championship یا همان قهرمانی انگلستان را کسب کند تا مرحله دوم تریپل کراون حرفه خود را تکمیل نماید.

نکته : او تا به امروز موفق شده تا 5 بار بریک 147 (بیشترین امتیاز) ثبت نماید.

دوران طلایی مارک سلبی؛ مرد شماره یک جهان!

بهترین دوران حرفه ای مارک سلبی با پیروزی مقابل رونی سالیوان در فینار مسابقات قهرمانی جهان در سال 2014 آغاز شد. جالب است بدانی که او برای رسیدن به فینال این مسابقات، مایکل وایت، علی کارتر، آلن مک مانوس و نیل رابرتسون را شکست داده و در مسابقه فینال نیز در حالی که از رونی عقب بود، با یک کامبک دیدنی و به یاد ماندنی به بازی برگشت و توانست با نتیجه 18 بر 14 پیروز شود.

این قهرمانی موجب شد تا مارک سلبی به نهمین بازیکنی تبدیل شود که در طول دوران حرفه ای خود برنده هر یک از تورنمنت های تریپل کراون اسنوکر شده است و این افتخاری است که تمامی اسنوکربازهای حرفه ای در دنیا به دنبال کسب آن هستند!

همان طور که گفتیم، این قهرمانی شروع یک دوره طلایی در دوران حرفه ای سلبی بود، چرا که وی بین سال های 2014 تا 2019 با قهرمانی و افتخارآفرینی های پی در پی، جایگاه خود در رتبه یک اسنوکر دنیا را حفظ کرد و در این حین، سال 2016 بود که بعد از پیروزی برابر دینک جونهوی برای دومین بار عنوان جهانی کسب کرد و در سال 2017 از مقام قهرمانی خود دفاع کرد و در فینال با نتیجه 18 بر 15 مقابل جان هیگینز، رغیب دیرینه خود به برتری رسید. جالب است بدانید که در طول فصل 2016 تا 2017 او به صورت کلی 5 عنوان مسابقات رنکینگی کسب کرد که با رکورد قبلی استیون هندری و دینگ جونهوی برابری می کرد.


حتما برایتان جالب است : کلاس آموزش بیلیارد | آموزش بازی پرطرفدار بیلیارد 


اگر بخواهیم یکی از مدعیان همیشگی جام نقره ای را معرفی کنیم، نام بردن از مارک سلبی اشتباه نباشد! او 7 عنوان رنکینگی دیگر را بعد از پیروزی در کروسیبل سال 2017 به دست آورد و در ادامه نیز در سال 2018، برنده مسابقات اوپن چین لقب گرفت.

پس از این دوره طلایی، مارک سلبی یک دوره کمرنگ را تجربه کرد تا سال 2021 که مجددا توانست جام قهرمانی جهان را برای چهارمین بار بالای سر ببرد و مجدد جایگاه خود را در رنکینگ جهانی اسنوکر، بهبود ببخشد. این پیروزی برای سلبی با برتری مقابل شان مورفی در فینال مسابقات رقم خورد؛ جایی که سلبی با نتیجه 18 بر 15 مقابل مورفی به پیروزی رسید و توانست نام خود را بر سر زبان ها بی اندازد.

نتیجه گیری و کلام پایانی

مارک سلبی با تمام موفقیت‌ ها و عناوینی که به دست آورده است، همچنان به کار خود ادامه می دهد تا بتواند رویای خود را برای تبدیل شدن به یکی از بهترین اسنوکر بازان جهان و تاریخ ورزش اسنوکر محقق کند. اما در حال حاضر هم او به عنوان یکی از پیشروان این رشته به شمار می‌ رود و در رنکینگ جهانی اسنوکر، جایگاه خوبی دارد و همچنان در تورنمنت های معتبر دنیا و انگلیس در حال افختار آفرینی است.

به صورت کلی در حال حاضر تنها 6 بازیکن در دنیای اسنوکر هستند که توانسته 4 یا بیشتر، قهرمان جهان شوند و قرار گرفتن نام مارک سلبی در بین این 6 بازیکن تاریخ ساز، نشان می دهد که این بازیکن، در حال حاضر نیز یکی از خاص ترین اسنوکربازان دنیاست که افتخارات بسیاری کسب کرده است.

در این مطلب همان طور که قول داده بودیم، بیوگرافی مارک سلبی را مورد بررسی قرار دادیم.

همچنین اگر دوست دارید اصطلاحات ورزش بیلیارد که باید حتما بلد باشید را یاد بگیرید، همین الان روی این لینک کلیک فرمایید.

حال که دیگر بیوگرافی مارک سلبی را مطالعه کردید، فکر می کنید چه چیزی بیشتر در مورد زندگی نامه Mark Selby قهرمان انگلیسی دنیای اسنوکر برایتان جالب است و دوست دارید که بدانید؟ (لطفا نظرتان را در بخش کامنت ها برای بیلیارد کُچ بنویسید)

نویسنده: احسان رباط جزی (مدیر تولید محتوا)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *