اسنوکر شوت اوت چیست {به زبان ساده}

اسنوکر شوت اوت چیست

اگر به اسنوکر و بازی های بیلیاردی علاقه داشته باشید، مطمئنا در مورد این که اسنوکر شوت اوت چیست هم اطلاعاتی دارید و یا حداقل اسم آن را شنیده اید ولی دقیقا می دانید اسنوکر شوت اوت چیست و چه قوانینی دارد؟ مسابقات اسنوکر شوت اوت چه زمانی برگزار می شود و تا چه اندازه در رنکینگ بازیکنان اسنوکر تاثیرگذار است؟ در این مطلب در مورد اسنوکر شوت اوت و قوانین اسنوکر شوت اوت همه چیز را بررسی کرده ایم، پس حتما تا انتها با بیلیارد کُچ همراه بمانید؛

اسنوکر شوت اوت چیست

اسنوکر شوت اوت سبکی از بازی های بیلیاردی و اسنوکر است که در قوانین و کلیات با بازی اسنوکر مشابهت های بسیاری دارد ولی در جزئیات متفاوت است و همین جزئیات متفاوت باعث شده است که مسابقات اسنوکر شوت اوت به یکی از جذاب ترین و هیجان انگیزترین مسابقات بین المللی اسنوکر در دنیا تبدیل شود و پای بسیاری از علاقه مندان این رشته ورزشی را به ورزشگاه محل برگزاری مسابقات باز کند و دنبال کننده های تلویزیونی و اینترنتی را نیز ترغیب کند که به صورت زنده این مسابقات را دنبال کنند.


حتما برایتان جالب است : آموزش مقدماتی اسنوکر


نکته جالب در مورد اسنوکر shootout این است که این مسابقات چندی پیش در لیست مسابقات World Snooker قرار گرفته است و پیشینه زیادی ندارد ولی با توجه به محدودیت های زمانی و جذابیت های دیگری که به دنبال دارد، در همین مدت کم توانسته جایگاه خود بین بازیکنان و علاقه مندان این رشته را پیدا کند.

نکته حائز اهمیت دیگر این که این مسابقات هم دارای امتیاز رنکینگ می باشد و همین امر اعتبار این مسابقات را تا حدود بسیار زیادی افزایش داده است و موجب شده است تا بازیکنان بزرگی با تمام توان برای این مسابقات آماده شوند و این موضوع توانسته جذابیت های این مسابقات را بیش از پیش نیز بکند. در ادامه در این خصوص که اسنوکر شوت اوت چیست بیشتر توضیح داده ایم؛

قوانین اسنوکر شوت اوت

در ابتدا در نظر داشته باشید که اسنوکر شوت اوت تنها به صورت تک فریمی یا همان یک دستی انجام می شود و در یک فریم 10 دقیقه ای، باید برنده مشخص شود. به صورت کلی تفاوت اصلی مسابقات شوت اوت با سایر مسابقات چند فریمی اسنوکر، در اینجاست که در بازی های شوت اوت شاهد محدودیت زمانی کل بازی هستیم و یک بازی بین دو بازیکن، نهایتا باید در تایم 10 دقیقه ای به اتمام برسد و جدا از این محدودیت زمانی کلی، برای هر ضربه به توپ هم یک محدودیت زمانی جداگانه 15 (برای 5 دقیقه اول بازی) و 10 (برای 5 دقیقه پایانی بازی) ثانیه ای در نظر گرفته شده است تا هم جذابیت بازی به دلیل سرعت بالای بازی افزایش پیدا کند و هم بازیکنان ترغیب به اتلاف وقت نشوند.

در واقع این محدودیت های زمانی، اوج هیجان را برای مسابقات اسنوکر شوت آوت به همراه داشته است. جالب است بدانید که تماشاگران بازی های شوت اوت، از مسابقات معتبر اسنوکر نیز به مراتب بیشترند و این موضوع ناشی از جذابیت های بالای بازی، سرعت بالای بازی و جو محل برگزاری مسابقات است که نسبت به فضای اسنوکر و مسابقات مرسوم آن که کمی خشک و توام با سکوت است، از جو فان تری برخوردار است و تماشاگران می توانند احساسات و هیجانات خود را بیشتر بروز دهند و از مسابقه لذت بیشتری ببرند.


حتما برایتان جالب است : بهترین اسنوکر بازان جهان – لیست ۱۵ تایی


از طرفی لباس بازکینان نیز راحت تر است و اغلب بازیکنان با تی شرت وارد این مسابقات می شوند و لباس رسمی و جلیقه انگلیسی که برای اسنوکر مرسوم است را در این مسابقات مشاهده نمی کنیم.

نکته مهم : در اسنوکر شوت اوت، پس از هر ضربه، باید یا یک توپ پاکت شود و یا حداقل یک توپ به باند برخورد کند. این قانون را در بازی ایت بال هم شاهد هستیم.

حداقل امتیاز برای اسنوکر شوت اوت، 5 امتیاز است و بعد از خطا نیز بازیکن مقابل، اصطلاحا ball in hand می شود و می تواند توپ سفید را هرکجای میز که دوست داشت قرار دهد و بازی را ادامه دهد. این قانون نیز مشابهت هایی با بازی ایت بال دارد.

قوانین شروع بازی در مسابقات shootout

برای این که مشخص شود که چه بازیکنی باید در ابتدا بازی را آغاز کند، قرعه کشی بدین صورت است که هر دو بازیکن، یک کیوبال (توپ سفید) را در کنار لبه میز قرار می دهند و به آن ضربه می زنند تا بعد از برخورد به باند پشت توپ مشکی (7)، مجددا به سمت منطقه D (خط بالک) و لبه میز بازگردد و توپ هر بازیکنی نزدیک تر به باند موافق باشد، وی شروع کننده بازی خواهد بود.

در نظر داشته باشید که امتیاز توپ ها، نحوه امتیازگیری، قوانین مربوط به خطاها و … تماما مشابه اسنوکر می باشد و هیچ تفاوتی از این جهات در این دو نوع مسابقه به چشم نمی خورد.

در مسابقات شوت اوت، بازیکنان به صورت تصادفی روبروی یکدیگر قرار خواهند گرفت و مثل سایر مسابقات اسنوکر، سید بندی و یا سطح بندی بازیکنان را شاهد نیستیم و این هم یکی دیگر از تفاوت ها و شاید جذابیت های بازی اسنوکر شوت اوت است.

نحوه تعیین برنده در اسنوکر شوت اوت

برای مشخص کردن برنده، چند قانون وجود دارد؛ به صورت کلی برنده کسی است که در طول مدت زمان کلی مسابقه که 10 دقیقه می باشد، بیشترین امتیاز را به دست آورده باشد و یا حریف وی، به دلیل اختلاف امتیاز ایجاد شده و یا تایم محدود بازی، از ادامه بازی انصراف دهد و بدین وسیله، برنده بازی مشخص خواهد شد.

نکته : با توجه به محدودیت زمانی کلی 10 دقیقه ای و محدودیت هر ضربه که 15 ثانیه (برای 5 دقیقه اول بازی) و 10 ثانیه (برای 5 دقیقه پایانی بازی) می باشد، بازیکن باید به بهترین شکل زمان را مدیریت نماید تا بتواند بیشترین فرصت را برای کسب امتیاز به دست آورد و کم ترین فرصت را برای کسب امتیاز در اختیار حریف خود قرار دهد تا بدین وسیله بتواند شانس خود را برای برنده شدن بازی افزایش دهد.

لذا بازیکن در صورت لزوم و نیاز می تواند به نحوی از زمان خود استفاده نماید که یا نوبت حریف اصلا فرا نرسد و یا فرصت محدودی در اختیار وی قرار گیرد که نتواند ضربه متمرکزی را به توپ وارد نماید. این موضوع در مسابقات شوت اوت و به ویژه در انتهای زمان کلی مسابقه و به خصوص زمانی که امتیازهای دو بازیکن به یکدیگر نزدیک باشد، به شدت حائز اهمیت است و جذابیت مسابقه را بیشتر خواهد کرد.

اگر در پایان زمان قانونی مسابقه، امتیازها برابر بود چه می شود؟

بعضی اوقات امکان دارد بازیکن ها در مدت زمان قانونی مسابقه که 10 دقیقه است، دقیقا امتیازهای برابری را کسب کنند و وقت بازی به اتمام برسد و در این صورت، باید قوانینی وجود داشته باشد که تکلیف برنده را در همین فریم مشخص کند. لذا در این زمان، کار به ضربات پنالتی کشیده خواهد شد!


حتما برایتان جالب است : اصطلاحات ورزش بیلیارد که باید حتما بلد باشید


درست است شاید با شنیدن اصطلاح ضربات پنالتی به یاد مسابقات فوتبال و یا حتی فینال جام جهانی 2006 بیفتید و باید گفت که قوانین کلی این ضربات پنالتی نیز با ضربه های پنالتی مسابقات فوتبال یکسان است ولی شرایط در اسنوکر شوت اوت کمی متفاوت است.

برای تعیین برنده و ضیافت پنالتی، توپ آبی را در نطقه مخصوص به خود (وسط زمین) قرار می دهند و شما باید کیوبال را در منطقه D قرار داده و به توپ آبی (5) ضربه وارد کنید و توپ آبی را در پاکت های کناری (کرنر) قرار دهید و حریفتان هم همین فرصت را خواهد داشت تا شانس خود را برای برنده شدن با توپ آبی امتحان کند.

نکته : به صورت معمول، برای آسان تر شدن کار، توپ کیوبال را در منطقه D و روی نطقه توپ های سبز یا زرد قرار می دهند تا زاویه مناسب تری برای ضربه ایجاد شود و ضربه تا حد امکان ساده تر شود. اما این تصمیم خود بازیکن است که توپ را در چه نقطه از از منطقه D قرار می دهد و ضربه خود را می زند.

همان طور که پیش تر هم گفتیم، عملکرد پنالتی ها در اسنوکر و فوتبال شباهت هایی به یکدیگر دارد؛ لذا اگر بازیکن اول بتواند توپ آبی را پات کند، اما بازیکن دوم نتواند این کار را انجام دهد، بازیکن اول، برنده مسابقه لقب خواهد گرفت و اگر برعکس باشد نیز همین قوانین صدق خواهد کرد.


حتما برایتان جالب است : کلاس آموزش بیلیارد | آموزش بازی پرطرفدار بیلیارد


اما اگر هر دو بازیکن بتوانند توپ های خود را پات کنند، بازی تا آنجایی ادامه پیدا خواهد کرد که یک بازیکن نتواند توپ مورد نظر را پات کند و بازیکن حریف از پس این کار برآید و بازی به اتمام برسد. در نظر داشته باشید که اگر هیچ کدام از بازیکن ها نتوانند آبی را پات کنند، بازی همچنان ادامه پیدا خواهد کرد تا جایی که بتوان برنده بازی را معرفی کرد.


نتیجه گیری و کلام پایانی

اسنوکر شوت اوت یک روش آموزشی نیز است که به بازیکنان کمک می‌ کند تا مهارت‌ های خود را در ضربه زدن به توپ‌ ها و بهبود قدرت و تکنیک خود بالا ببرند. با تمرین و تمرکز در این روش، بازیکنان می توانند در مسابقات معتبرتر نیز با سرعت و دقت بیشتری کار کنند و مهارت های خود را بهبود دهند.

به صورت کلی بازی اسنوکر یکی از بازی‌ هایی است که مهارت و تمرکز بالایی را از بازیکنان می‌ طلبد. اسنوکر شوت اوت یکی از روش‌ هایی است که به بازیکنان کمک می‌ کند تا مهارت‌ های خود را در ضربه زدن به توپ‌ ها و بهبود قدرت و تکنیک خود افزایش دهند و یاد بگیرند که با سرعت بیشتری در بازی هایی که محدودیت های زمانی ندارند، کار کنند و همان دقتی که در مسابقات عادی به خرج می دهند را در مسابقات شوت اوت تجربه کنند.

در این مطلب همان طور که قول داده بودیم، به این موضوع پرداختیم که اسنوکر شوت اوت چیست و چه قوانینی دارد.

همچنین اگر دوست دارید ورزش اسنوکر چیست {از صفر تا ۱۰۰}، همین الان روی این لینک کلیک فرمایید.

حال که می دانید اسنوکر شوت اوت چیست و چطور بازی می شود، فکر می کنید به این بازی علاقه ای دارید یا خیر؟ (شخصا به بیلیارد علاقه بیشتری دارید یا اسنوکر؟)

نویسنده: احسان رباط جزی (مدیر تولید محتوا)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *